„Az életkor nem egy szám, hanem egy hozzáállás!” Bár ebben van némi igazság, fontos felismerni, hogyan változik a testünk és az elménk az idő múlásával. Nézzünk néhány tippet az egészséges öregedéshez!
Szeptember az Egészséges Öregedés Hónapja, ami remek téma lehet a következő séta az orvossal során! Függetlenül attól, hány évesek a séta résztvevői, sosem túl korai megtenni az egészséges öregedés felé vezető lépéseket.
Forrás: pixabay.com
Fizikai aktivitás
Az életkor előrehaladtával a fizikai aktivitás segíthet a betegségek kezelésében és megelőzésében, az erő növelésében, az esések megelőzésében, a fájdalom enyhítésében, sőt akár a hosszabb élet elérésében is.
Aerob tevékenység
Bármilyen mozgás, ami felgyorsítja a szívverést: séta, úszás, biciklizés, tánc, kertészkedés.
Célozd meg a heti legalább 150 percet.Izomerősítő tevékenység
Bármilyen mozgás, ami a szokásosnál jobban megdolgoztatja az izmokat: súlyemelés, kitörések, székes gyakorlatok, jóga, bevásárlás cipelése. Ha mostanában nem mozogtál rendszeresen vagy sosem tanultad, hogyan kell ezeket helyesen elvégezni, mindenképp fordulj szakemberhez a biztonságos kivitelezés elsajátítása érdekében!
Célozd meg a heti 2 alkalmat.
Táplálkozás
Az étrendi igények változhatnak az életkorral.
Egyél sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, zsírokat feldolgozatlan diófélék és magvak formájában, valamint fehérjét leginkább a hüvelyesekből.
Fókuszálj a szükséges tápanyagokra: kalcium (zöld leveles zöldségek), rost (feldolgozatlan növények), D- és B12-vitamin (táplálékkiegészítő formájában).
Kerüld a koleszterint és telített zsírokat (melyek az állati eredetű élelmiszerekben találhatóak), a hozzáadott cukrot, nátriumot és a mesterséges összetevőket (feldolgozott élelmiszerekben, gyorséttermi ételekben vannak).
Fogyassz elegendő vizet a hidratáltság érdekében. Ezt könnyen tudod ellenőrizni magadnak a vizeleted színével: ha szinte teljesen átlátszó, vízszerű, akkor eleget ittál, ha sárga, pláne sötét sárga, akkor fokozd a bevitelt!
Mentális / szociális jóllét
Az agy is változik az öregedéssel, ami hatással lehet a mentális egészségre, a memóriára, a tanulásra és sok másra, de vannak dolgok, amiket tehetsz!
- Találj új hobbit és társas tevékenységeket: csatlakozz egy kórushoz, könyvklubhoz vagy főzőtanfolyamhoz, kezdd el a kertészkedést vagy egy háziállatot.
- Önkénteskedj egy helyi iskolában, könyvtárban, élelmiszerbankban vagy kórházban.
- Próbáld ki a meditációt vagy a naplóírást, és lépj kapcsolatba barátaiddal és családoddal.
- Beszélj az orvosoddal a mentális egészségedről, beleértve az esetleges szomorúságot, érdektelenséget, valamint az étvágy, az alvás vagy az energiaszint változásait.
További tippek:
- Évente legalább egyszer látogass el orvoshoz ellenőrzésre. Kérd a javasolt szűréseket és oltásokat.
- Aludj jól (7-9 óra), és tartsd be a következetes alvási időbeosztást.
- Hagyd abba a dohányzást, és kerüld vagy korlátozd az alkoholfogyasztást. Ez minden életkorban javítja az egészségedet, függetlenül attól, hogy mennyi ideig dohányoztál vagy ittál.
Walk with a Doc – Séta az orvossal hírlevél